Krok po kroku – jak założyć firmę?
Zakładanie firmy, szczególnie jeśli ma to być jednoosobowa działalność gospodarcza, jest dziś wyjątkowo proste. Wystarczy jedna wizyta w urzędzie, aby zostać własnym szefem. Zanim jednak dojdzie do formalności, dobrze jest bardzo dokładnie przeanalizować wszystkie aspekty prowadzenia przyszłej działalności.
O własnym biznesie marzy sporo osób. Jedni nie mają odwagi, by porzucić bezpieczna i pewną pracę na etacie, inni nie mają pomysłu na to, czym mogliby się zajmować będąc na swoim. Jest też spora grupa osób, która snuje takie plany i – jeśli zostaną one poparte racjonalną analizą – mają one szansę powodzenia. Własna działalność bardzo często sprawdza się w przypadku wolnych zawodów, które można wykonywać w firmie na etacie, ale też na samozatrudnieniu. Dotyczy to przede wszystkim grafików komputerowych, informatyków, architektów, tłumaczy, osób zajmujących się pisaniem. Są też osoby, które własny biznes planują w zupełnie innej branży niż ta, w której do tej pory się poruszali.
Nawet najlepszy pomysł na biznes sam się nie obroni
Pomysł na biznes, wbrew pozorom, nie gwarantuje sukcesu. Nawet, jeśli jest naprawdę dobry, może okazać się nietrafiony, jeśli jego realizacja odbywać się w sposób chaotyczny. Bardzo pomocny w ocenie realnych szans powodzenia działalności będzie dobry biznesplan, w którym należy zawrzeć wszystkie aspekty prowadzenia firmy – od zdobycia środków na start, poprzez dokładne przyjrzenie się konkurencji i rynkowi zbytu, aż po sposoby opodatkowania czy inne kwestie formalne. Trzeba zbadać rynek i sprawdzić, czy na dany produkt czy usługę w ogóle będzie popyt. W większości branż konkurencja jest na tyle duża, że nawet firmy istniejące od wielu lat mają problemy z utrzymaniem się na powierzchni. Nowo powstała działalność może czasem nie mieć siły przebicia.
Dotacje z Unii Europejskiej dla firm. Początki działalności
Kolejna kwestia to dotacje z Unii Europejskiej dla firm, szczególnie na początku działalności. Zanim firma zacznie na siebie zarabiać, trzeba w nią odpowiednio zainwestować – czasem potrzebny jest tylko dobry sprzęt komputerowy z odpowiednim oprogramowaniem, a czasem rozbudowane zaplecze lokalowe, sprzętowe oraz kadrowe. Bez przemyślanych sposobów finansowania własny biznes raczej na pewno się nie uda.
Formalności. Najpierw urząd miasta lub gminy, potem skarbówka i ZUS
Jeśli dokładna analiza i biznesplan mówią, działalność gospodarcza ma szansę powodzenia, czas na zarejestrowanie firmy. W tym celu w urzędzie miasta lub gminy wypełnia się formularz CEIDG-1, który jest równocześnie zgłoszeniem firmy do urzędu skarbowego oraz wnioskiem o nadanie numeru REGON. Taka zasada „jednego okienka” obowiązuje od kilku lat i zdecydowanie uprościła formalności związane z zakładaniem własnej działalności. Kolejnym krokiem w przypadku VAT-owców jest wizyta w urzędzie skarbowym i złożenie formularza VAT-R. każdy świeżo upieczony przedsiębiorca musi też w ciągu 7 dni zgłosić fakt założenia firmy w ZUS-ie oraz wypełnić formularz ZUS ZUA.