Rozliczanie podatkowe

W jaki sposób załatwić problem z podatkami w działalności gospodarczej?

PodatkiZałożenie własnej działalności gospodarczej wiąże się z koniecznością wyboru form rozliczania się z podatków. Niestety, każdy samozatrudniony, choć zarabia tylko dla siebie, musi zdawać sobie sprawę, że tym, co zarobi musi podzielić się z fiskusem. Form opodatkowania jest kilka do wyboru – przed podjęciem decyzji warto dokładnie rozważyć plusy i minusy każdej z nich.

Wybór formy opodatkowania to jedna z pierwszych decyzji, jaką musi podjąć każda osoba, która zakłada własną działalność gospodarczą. Nie da się tego uniknąć czy odłożyć na później. Informacje na ten temat podaje się bowiem we wniosku, od którego wszystko się zaczyna, czyli w formularzu CEIDG-1, wypełnianym w urzędzie miasta lub gminy podczas zakładania działalności. Świeżo upieczony przedsiębiorca ma cztery możliwości do wyboru:

– Opodatkowanie na zasadach ogólnych – dochód opodatkowany jest według skali podatkowej. Podatek płaci się od dochodu, czyli różnicy między uzyskanym przychodem a poniesionymi kosztami jego uzyskania. Na zasadach ogólnych podatku nie płaci się, jeśli firma w danym miesiącu nic nie zarobiła. Można też w zeznaniu rocznym korzystać z różnego rodzaju przysługujących ulg, na przykład ulgi internetowej albo ulgi na dziecko.

Podatek liniowy – zasady opodatkowania są zbliżone do zasad ogólnych. Z tą różnicą, że bez względu na wysokość dochodu, kwota podatku jest stała i wynosi 19 procent. W tej formie opodatkowania również nie płaci się podatku, jeśli w danym miesiącu nic się nie zarobiło.

– Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych – w tej formie podatek płaci się od przychodu. Nie można od niego odjąć żadnych poniesionych kosztów uzyskania przychodu. Jest pięć stawek podatkowych, których wybór w dużej mierze uzależniony jest od rodzaju wykonywanej działalności.

– Karta podatkowa – w tym przypadku wysokość podatku jest ustalana indywidualnie przez naczelnika urzędu skarbowego, który bierze pod uwagę rodzaj planowanej działalności, liczbę mieszkańców w miejscowości, gdzie działalność jest prowadzona, a nawet wiek podatnika.

Pomocne będzie biuro księgowe

Biura księgoweOdnalezienie się w gąszczu przepisów, formalności i zawiłości podatkowych nie jest dla początkujących przedsiębiorców proste. Tym bardziej, że najczęściej młoda firma nie może sobie pozwolić na zatrudnienie księgowego na etacie. Wtedy dobrym rozwiązaniem jest skorzystanie z usług biura księgowego, które zajmie się księgowością takiej niewielkiej firmy. Dobra księgowa zajmie się formalnościami, prowadzeniem dokumentacji, zawsze też służy poradą i wsparciem w zakresie posiadanej przez siebie wiedzy. Osoby, które nie czują się na siłach, aby poprowadzić księgowość swojej działalności samodzielnie, powinny od razu podczas zakładania firmy poszukać usług profesjonalistów. Koszt tego rodzaju usług nie jest wysoki w porównaniu do zysków w postaci większej ilości czasu oraz spokoju, że kwestie formalno-księgowe prowadzone są profesjonalnie i rzetelnie.